5 Şubat 2011 Cumartesi

Milli Takıma Seçilme Kriterleri ???


Geçen gün milli takım aday kadrosu açıklandı. Her kadro seçiminde olduğunu gibi burada da epeyce tartışılacak nokta var. Bu kadroları tamamen Hiddink mi seçiyor, Oğuz Çetin'in katkısı ne kadar, payı ne kadar hepsi birer (?) soru işareti.
Bu kadroda tartışılacak yerlere bakalım.

1- Kaleciler mesela. Bir hazırlık maçımızda yine Volkan Demirel kadroda. Volkan'ın nesini görmek istiyorlar anlamıyorum. Volkan artık bu takımda önünde kim oynarsa oynasın uyum sorununu aşacak bir oyuncu. Hazırlık maçlarında bile kaleyi onun koruması inanılmaz anlamsız.
Fehmi Mert Günok seçimi ise bu koşullar altında takdir-e şayan değil, çok yanlış bir seçim. Mert'i bende çok beğeniyorum. Fiziği, kalede ki duruşu vs vs. Ancak minimum 2 yıl daha Volkan Demirel'in yedeği olacak bir kaleciyi kadroya almak... Mert'in kadroya alınmasının yanlış olmasının asıl sebebi ise bu takımda olması gereken başka isimler olması. Ve bu adamların başındada Sinan Bolat geliyor. Geçen sefer ki kamp turnesinde 1 dakika bile oynamamıştı Sinan. O günden sonra epeyce gündemdeydi Sinan ve menajerinin açıklamaları. Ama o bile fayda etmedi. Avrupa'da direkt 11 oynayan bir kalecimiz Sinan. Sinan öyle bir takımın kalesini koruyor ki Axel Witsel gibi Avrupa'nın potansiyeli en yüksek oyuncularından biriyle, Defour gibi daha geçen yaz Xabi Alonso'yu almasalar büyük ihtimalle Real Madrid forması giyecek bir futbolcuyla,  Jovanoviç, Mbokani ve Onyewu'nun olduğu bir takımın birinci kalecisi Sinan. Onu hala oynatmamak akıl kaçkınlarına göre bir şey. Sinan bu saatten sonra Belçika milli takımına daha yakın sanırım. Onun kararını da merakla bekliyorum. Onunda sonu Mesut gibi olacak ve biz saçımızı başımızı yolacağız. ManU'nun, Milan'ın, Juventus'un kalesini koruyacak ileri de Sinan.

2- İkinci nokta ise sol bek seçimleri. İsmail Köybaşı gibi potansiyel bir değer, şu anda çok büyük oyuncularda oynama fırsatı bulup kendine bir şeyler katacak bir değer, ama hala kendini geliştirememiş bir futbolcu. Gökhan Süzen ise genç ve dinamik. Başarılarını tırnaklarıyla kazıyarak çıkartan bir takımın parçası. İlerisi için bir alternatif. Hakan Balta bu formaya alışık bir futbolcu. Geçen seneden beri gelen formsuzluğunu şimdi ortalama bir seviyeye çekti. Ancak bütün bunlar varken, hepsi tamam bu formayı hakkettiler. Ancak bizzat izlediğim ve bu senin en formda takımlarından birinin, en önemli oyuncularından  biri Hasan Ali Kaldırım. Kayserispor'dan bir çok oyuncu bu kadroya girebilir ama onları saymıyorum. Ömer mesela girebilir ancak hücumda çok fazla oyuncu var almazsın anlarım, Selim Teber onun bölgesinde Nuri, Selçuk ve Emre gibi isimler ver almazsın anlarım ama Hasan Ali'yi anlamam. Hasan Ali konusunda hassasım biraz, çok çok beğendiğim bir futbolcu. Ve bu takımda olmaması nasıl bir kriter uygulandığını anlamama sebep oluyor. A2 takım kadrosunda Hasan Ali. Şimdilik A2 kadrosuna değinmeyelim, sonra onla ilgili de bir yazı yazacağım.

3- Ve son olarak forvet konusu. Kazım Kazım forvet statüsünde alınıyor, Tunay Torun'un bu takıma kazandırılması çok önemli. Hücum hattında epeyce opsiyonları olan bir futbolcu. Ligin en golcü Türk futbolcusu ve en formda isimlerinden biri olan Burak bu takıma epeyce katkı sağlayacak. Ancak hepimiz biliyoruz ki o da Kazım gibi tam bir forvet değil. Ligin ikinci Türk golcüsü Umut Bulut ise bizim milli takımımız için  bir opsiyon olmalı sadece. Ama alınmayan bir isim dikkat çekici. Mevlüt Erdinç, Avrupa'da direkt 11 oynayan Sinan hariç tek oyuncumuz. Oynadığı takımın en önemli isimlerinden biri olan,  hatta oyun sistemi onun üzerine kurulan bir adam Mevlüt. Lig de 6 golü var Mevlüt'ün. Bu takım eğer 4-3-3 oynayacaksan en ileri hatta her yerde oynar Mevlüt. 4-2-3-1 oynayacaksak ta forvet arkası, sağ açık yine oynar Mevlüt alınmaması hayret verici. Ayrıca biran önce Cenk Tosun'unda bu takıma alınması lazım.

ADI SOYADI TAKIMI
VOLKAN DEMİREL
FENERBAHÇE
ONUR RECEP KIVRAK
TRABZONSPOR
FEHMİ MERT GÜNOK
FENERBAHÇE
GÖKHAN GÖNÜL
FENERBAHÇE
SERKAN BALCI
TRABZONSPOR
SERDAR KESİMAL
KAYSERİSPOR
SERVET ÇETİN
GALATASARAY
FEHMİ EMRE GÜNGÖR
GAZİANTEPSPOR
HAKAN KADİR BALTA
GALATASARAY
İSMAİL KÖYBAŞI
BEŞİKTAŞ
GÖKHAN SÜZEN
BÜYÜKŞEHİR BLD. SPOR
SELÇUK İNAN
TRABZONSPOR
YİĞİT İNCEDEMİR
MANİSASPOR
MEHMET EKİCİ
1.FC NURNBERG
SABRİ SARIOĞLU
GALATASARAY
NURİ ŞAHİN
B.DORTMUND
EMRE BELÖZOĞLU
FENERBAHÇE
HAMİT ALTINTOP
BAYERN MUNCHEN
YEKTA KURTULUŞ
GALATASARAY
ENGİN BAYTAR
TRABZONSPOR
TUNAY TORUN
HAMBURG
UMUT BULUT
TRABZONSPOR
BURAK YILMAZ
TRABZONSPOR
KAZIM KAZIM
GALATASARAY


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme