20 Eylül 2010 Pazartesi

Yeni F.Torres: David De Gea


David De Gea; o İspanya’nın yeni yeteneği. Atletico Madrid’in ise yeni kahramanı. Fernando Torres’in kaleci versiyonu.

David De Gea, 19 yaşında Atletico Madrid formasıyla tanıştı. 30 Eylül 2009’da ŞL’ de Porto karşısında forma giydi. O günden sonra sık sık forma şansı buldu. Asenjo’nun düşük formu ile sezonun yarısından itibaren kaleyi geçti. Atletico Madrid ile genç yaşta kupa kaldırdı. Geçen sene Avrupa Ligi’nde final oynayan takımın en önemli parçalarından biri oldu. De Gea’nın en önemli yanı çevikliği. Bir kaleci için ideal uzunlukta, 1.92 boyunda. Uzun boylu ve ince bir kaleci. Hafta sonu oynanan Barcelona maçında inanılmaz bir performans sergiledi. Önceki yıllarda maçlar farklı biterken, De Gea nın kalede olduğu maçlardan birini 2-0 kazanıp, bu hafta ki maçta da 2-1 yenildiler Barca’ya. De Gea, Madrid’in aradığı kaleci. Pazar gün ki maçta D.Villa, Pedro ve Xavi’nin tam köşeye giden müthiş şutlarını harika bir çeviklikle kurtardı.

Milli takım kariyerine gelirsek; U-17, 19, 20 ve 21 takımlarında forma giydi. 2007 yılında İspanya’nın U-17 takımıyla Avrupa Şampiyonasını kazandı. Aynı yıl, aynı takımla Dünya şampiyonasında 2. Oldu.

De Gea, Asenjo gibi yeni ‘ Casillas ‘ olarak gösterilen bir kaleciden eldiveni aldı. Atletico Madrid’in kaleci sorunun çözdü. Franco, Abbiati, Coupet ve Asenjo’nun ardından o kalede güven veren isim oldu.

Herkesin gözü De Gea’nın üstünde. Bizimkide öyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme